Pożegnanie
w dniu 29 sierpnia 2012 roku
w kościele parafii św. Andrzeja Boboli
przez zastępcę Dyrektora Generalnego
PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Lublinie – mgr inż. Andrzeja Ścibiora.

Pogrążona w żałobie Rodzino!  Drodzy zebrani!
Zebraliśmy się tu dzisiaj, żeby pożegnać śp. Mariana Pogorzelskiego, który zakończył swą ziemską pielgrzymkę. Jego śmierć była dla nas wszystkich ogromnym zaskoczeniem.
Niełatwo jest żegnać się ze zmarłym, szczególnie tym, którzy pracowali z nim  i znali go dobrze.
Rozpoczął pracę w PP Zakłady  Energetyczne Okręgu Lubelskiego w X.1966 r. Absolwent Instytutu Przetwarzania i Użytkowania Energii Elektrycznej Politechniki Lubelskiej, którą ukończył w 1978r, należał do grupy pracowników o najdłuższym 46-cio letnim stażu pracy.
Pierwsze doświadczenia zdobywał jako elektromonter w Rejonie Lublin Teren.
Następnie pracował jako dyżurny elektromonter stacji Abramowice.
Potem został dyżurnym dyspozycji ruchu ,następnie dyżurnym inżynierem ruchu i kierownikiem zmiany.
Od 1987 roku pełnił obowiązki kierownicze; na początku jako kierownik Wydziału Programowania w Zakładowej Dyspozycji Mocy.
Następnie – jako kierownik Wydziału Rozwoju i Postępu Technicznego.
Od 2007r wykonywał obowiązki Dyrektora Operatora Systemu Dystrybucyjnego, następnie Dyrektora ds. Eksploatacji.
Odszedł od nas wykonując obowiązki Dyrektora Departamentu Eksploatacji i Rozwoju.
Był nieprzeciętnym człowiekiem i wychowawcą. Jego szczególnym darem był łatwy kontakt z młodymi ludźmi. Potrafił dotrzeć do ich umysłów i serc.
Szanował i uczył swoich podwładnych, co dało mu z ich strony wielką sympatię i wdzięczność. Zawsze starał się być osobą odpowiedzialną, energiczną i pomysłową.
Był ceniony za ogromne doświadczenie i wiedzę, i jak wielu z nas by powiedziało - był fachowcem – energetykiem z krwi i kości.
W dowód uznania otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń które zostały mu przyznane przez władze państwowe, resortowe, samorządowe oraz kierownictwo naszego zakładu.
Do najważniejszych zaliczyć należy:
Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi,
Złota Odznaka Zasłużony dla Energetyki oraz Odznaka Honorowa za Zasługi dla Energetyki,
Medal Prezydenta miasta Lublina,
Zasłużony Pracownik ZE Lublin oraz wiele Dyplomów i Listów Gratulacyjnych.
Śp. Marian Pogorzelski był osobą niezmiernie sympatyczną. Miał wiele zainteresowań pozazawodowych. Pamiętam osobiście wiele chwil spędzonych razem, kiedy dopingował zakładową drużynę siatkarzy. Był także wielkim fanem piłki nożnej.
Był aktywnym działaczem lubelskiego Oddziału  Stowarzyszenia Elektryków Polskich i działaczem Ligi Obrony Kraju.
Zawsze uśmiechnięty, dla każdego miał dobre słowo. Osoby potrzebujące pomocy zawsze mogły na niego liczyć.
Zdarzało się, że wtedy zapominał o sobie i wówczas trzeba było mu przypominać, żeby bardziej dbał o swoje zdrowie.
„NON  OMNIS  MORIAL”  –  nie wszystek umrę. Ta sentencja Horacego doskonale oddaje chwilę i wzbudza w każdym refleksję.
Bowiem odchodzi człowiek, ale owoce jego życia i pamięć po nim zostaje wśród żywych.
Zmarły śp. Marian Pogorzelski zostawił pogrążoną w bólu żonę, syna z synową, wnuczęta i dalszą rodzinę.
Zostawił także nas - przyjaciół, koleżanki i kolegów z zakładu pracy ze wspomnieniami wielu wspólnie spędzonych chwil.
Zostawił wychowanków, którzy kontynuować będą jego energetyczną misję.
Najbliższą Rodzinę chcielibyśmy zapewnić o wielkim współczuciu i wsparciu z naszej strony w tak trudnej chwili.
Żegnaj Przyjacielu!
W związku z tegorocznymi obchodami Dnia Energetyka,  w dniu 7 sierpnia kapituła statuetki „Diamentowa Róża” w dowód uznania całokształtu pracy  i dokonań zawodowych przyznała śp. Marianowi Pogorzelskiemu „Diamentową Różę”.
Do końca mieliśmy nadzieje wręczyć ją osobiście śp. Marianowi  na uroczystej akademii w dniu 7 IX.
Tak się jednak już nie stanie.  Prosimy Rodzinę zmarłego o przyjęcie tego wyróżnienia.